صفحات

۱۳۹۱ تیر ۷, چهارشنبه

هشت میلیون کودک در کشور درگیر اعتیاد هستند!
تیتر را که می‌‌بینی‌ سرت گیج می‌‌رود، دنبال شانه‌‌ای می‌‌گردی که سرت را روی آن بگذاری و تلف شوی، هرچه سرچ می‌‌کنی‌ همه‌ی رسانه‌های دیگر هم همین را انعکاس داده‌اند، اما یک لحظه صبر کنید، یعنی‌ واقعا یک دهم جمعیت کشور ما کودک معتاد هستند؟!!


داستان از کجا شروع شد؟


داستان از آبادان شروع شد، مصطفی لاف زده است، باور کنید راست می‌‌گویم. دکتر مصطفی اقلیما کارش را از معاونت خدمات رفاهی‌ در آبادان شروع کرده و اکنون ریاست انجمن مددکاران کشور رسیده است، او در مصاحبه با دویچه‌وله با استفاده از آمار رسمی‌ ۲ میلیون معتاد در کشور به این‌چنین شعبده‌بازی دست پیدا کرده است، او در ملا عام ۲ میلیون معتاد را دو برابر کرده و به هر کدام یک زن و دو کودک بخشیده است باور کنید.


عین جملات ایشان این است:
«اگر مبنا را خانواده چهار نفره در نظر بگیریم یعنی یک مرد، یک زن و دو بچه، چهار میلیون معتاد را ضرب در ۴ کنیم می‌شود ۱۶ میلیون یعنی ۱۶ میلیون نفر که هشت میلیون آن کودک هستند به نحوی با اعتیاد درگیرند. این یعنی ۸ میلیون بچه‌ی خانواده‌ی معتاد در مدارس هستند که این‌ها به گونه‌ای آسیب دیده‌اند».


حالا بگذریم که این تیتر "۸ میلیون کودک درگیر اعتیاد" هم برای گفته‌های او مناسب نیست و در محتوای لاف ایشان چیز دیگری غیر از این عکس‌های دردناک کودکانی که مشغول مصرف مواد در خرابه‌ها هستند به ذهن مخاطب خطور می‌‌کند.


معضل اعتیاد در کشور فاجعه‌آمیز است، دو سال پیش بعضی‌ از پزشکان در رسانه‌ها عنوان کردند که ماده‌ی مخدر صنعتی جدیدی به نام کوروکودیل وارد کشور شده که چندین برابر قوی تر از انواع قبلی‌ است، هرچند نیروی انتظامی اساساً وجود این ماده که در شایعات ساخت کشور روسیه عنوان شده را به کلی‌ تکذیب می‌‌کند اما توجه داشته باشیم سیاهنمایی و بزرگ نمایی در این حد فقط به ناامیدی منجر می‌‌شود، اعتیاد را به عنوان صرفاً یک بیماری بپذیریم تا بتوانیم کاری برای مقابله با آن کنیم.


*عکس: مکالی کالین بازیگر خوش‌چهره‌ی فیلم تنها درخانه که این روز‌ها با اعتیاد دست و پنجه نرم می‌‌کند.

هیچ نظری موجود نیست: