صفحات

۱۳۹۱ مهر ۱۰, دوشنبه

امروز سالگرد کشتار خونین پارسلی در دومینیکن است
رافائل تروخیو به عنوان یک فرماندار نظامی دست نشاندهٔ آمریکا در جمهوری دومینیکن مسئول کشتار بیش از ۵۰ هزار نفر در این کشور کوچک است. 

۷۵ سال پیش در چنین روزی برابر با دوم اکتبر ۱۹۳۷ و هفت سال پس از به قدرت رسیدن این عامل جنایتکار امریکا، فرمان کشتار خونین بیش از ۲۰ هزار نفر از ساکنان هائیتی تبار در این کشور کوچک و در کنار گوش ایالات متحده صادر شد. 

او در فاصلهٔ سالهای ۱۹۳۰ تا ۱۹۶۱ مسئول کشتار بیش از ۵۰ هزار نفر در این کشور کوچک نزدیک به امریکاست. 

تروخیو دوقلوی باتیستا در کوباست. در تمام تحولات آمریکای لاتین به عنوان یکی‌ از جزایر ثبات ایالت متحده علیه انقلابیون چپ در کوبا و سایر کشور‌ها عمل کرده است. 

این کشور چسبیده به آمریکا یک سال پیش از انقلاب کبیر روسیه نیز به بهانهٔ بدهی‌ها توسط آمریکا اشغال شده بود اما در پی مقاومت مردم دومنیکن در ۱۹۲۴ طی معاهده‌ای میان دو کشور نیروهای امریکایی به تدریج از این کشور خارج شدند و حکومت دست نشانده خود را در این کشور برقرار کردند. 

۴۹ سال پیش برابر با ۲۸ آوریل ۱۹۶۵ به دلیل چیزی که رییس جمهور ایالات متحده آن را جلوگیری از تشکیل «کوبای دوم» نام گذاشته بود برای دومین بار جمهوری دومینیکن به اشغال نظامی امریکا درآمد. 

دیکتاتوری نظامی تروخیو ۳۱ سال با حمایت آمریکا در کشور ادامه داشت تا چند سال پیش از ۱۹۶۱ که تروخیو ترور شد. حزب ملی‌ گرای جمهوری دومینیکن در دوران حکومتش روابط بسیار صمیمانه‌ای با ایالت متحده و متحدینش داشته است. 

یه یاد داشته باش که تروخیو مدت ۳۱ سال حاکم وحشت در این جزیره کوچک بود تا تاریخ ۳۰ می‌۱۹۶۱ که توسط مخالفینش ترور شد. چهار سال بعد ارتش امریکا برای جلوگیری از تشکیل «کوبای دوم» جمهوری دومینیکن را بوسیله ۴۲ هزار کاماندو و ۳۷ رزمناو جنگی مجددا اشغال کرد. 

ایالات متحده امریکا در یک قرن گذشته صدها کشور جهان را مورد تجاوز نظامی قرار داده است. 

توصیف جنایات مخوف و حکومت وحشت تروخیو را در رمان داستانیِ بزرگ «سور بز» یا‌‌ همان «جشن بز» نوشته «ماریو بارگاس یوسا» و با ترجمه جاهد جهانشاهی بخوانید. جشن بز به عنوان یکی از مهم‌ترین رمانهای معاصر از سری ۱۰۰ کتابی است که پیش از مرگ باید بخوانید. کتاب را از اینجا دانلود کنید.

هیچ نظری موجود نیست: