صفحات

۱۳۹۲ اسفند ۱۱, یکشنبه

فاشیسم در اوکراین؛ به نام اتحادیه اروپا، به کام کاخ سفید

مدتی‌ از سقوط دولت اوکراین در میا‌‌ن هوار‌های نئوکان‌های وطنی همراستا با جریان اصلی‌رسانه نمی‌‌گذرد و حالا شبح فاشیسم به ‌اروپای متحد باز گشته است. مجالی برای آویختن از دامان قدرت در سایه دلار‌های دستگاه‌های اطلاعاتی.، سناتور جان مک کین در کنار رهبر یک حزب فاشیستی اوکراین عکس می‌‌گیرد و در میدان استقلال بلندگو به دست فاجعه اقتصادی را صدا می‌‌کند: صدای پای فاشیسم به گوش می‌‌رسد.
سناتور مک کین در میدان استقلال کیف

جریان اصلی‌ رسانه بدون اشاره به طیف‌های درگیر در کیف که در کنار مردم علیه وضع موجود اعتراض داشتند تلاش کرده تا اعتراضات کیف را بصورت یک توده مردمی بنمایاند و حضور سازمان یافته احزاب نئونازی و بعضاً شبه نظامی را از چشم مخاطبان بپوشاند. حادثه‌ای که در اوکراین اتفاق افتاد حاصل درگیری سه قطب بزرگ قدرت یعنی‌ روسیه، غرب و جریان اصلی‌ رسانه بود که با پیش دستی‌ صندوق بین المللی پول، تنها برای مردم اوکراین منجر به شکاف بیشتر طبقاتی، فقیر شدن فرودستان، ثروتمند شدن فرادستان، سیاست‌های شکست خورده استقراض بیشتر و ریاضت اقتصادی که پیشتر از بارها امتحان خود را در کشورهایی از قبیل یونان و بلوک شرق پس داده است.

چه گروه‌هایی‌ درگیر منازعات مسلحانه اوکراین بودند؟ 

در کنار مردمی که علیه وضعیت موجود و مافیای اقتصادی - سیاسی روسیه به خیابان آماده بودند و اعتراض می‌‌کردند، بخش مهمی‌ از نیروهای فاشیست افراطی که "بخش دست راستی‌"و شبه نظامی احزاب سیاسی اوکراین را تشکیل می‌‌دهند بصورت سازماندهی شده و با حمایت واضح لابی‌های غربی به صحنه آمدند. چهره و ترکیب مردم حاضر در میدان استقلال پس از حمایت‌های امنیتی غرب به سرعت تغییر کرد و شبه نظامیان فاشیست آزادانه در میدان رژه می‌‌رفتند که از این میا‌‌ن اصلی‌‌ترین نیروها از این قبیل بودند:
لوگو حزب سوبودا از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۳

- حزب سوبودا در سال ۱۹۹۱ به عنوان حزب سوسیال ناسیونالیست (ایدئولوژی حزب نازی) و ضد کمونیست شکل گرفت و در انتخابات سال ۲۰۱۲ پارلمان ۱۰.۴۴ درصد از آرا را تصاحب کرد. این حزب تا سال ۲۰۰۳ از علامت صلیب شکسته به عنوان لگوی اصلی‌ خود استفاده می‌‌کرد.در بحبوحه اعتراضات مردم اوکراین در میدان استقلال کیف سناتور مک کین در سفری به این کشور در کنار رهبر حزب فاشیستی سوبودو به سخنرانی پرداخت و با حضور در میدان استقلال به تشویق تظاهر کنندگان پرداخت.
 اعضای حزب میهن پرستان اوکراین 


- حزب میهن پرستان اوکراین یک سازمان نظامی با ایدئولوژی ناسیونالیسم افراطی است که نزدیکی‌ بیش از حد آن‌ با جریانات نئونازی و همچنین حملاتی که علیه خارجی‌‌ها و غیرسفید‌ها در طی این سال‌ها انجام داده انتقادات زیادی را بر انگیخته است، این جریان متحد جنبش ناسیونال سوسیالیست ارتدکس روسیه است.

یکی‌ از ویدئو‌های برخورد شبه نظامیان این گروه با خارجی‌‌های اوکراین را از اینجا ببینید.

ویدئوی رژه اعضای این گروه فاشیستی در اوکراین را از اینجا ببینید.


- شورای ملی‌ اوکراین - دفاع ملی‌ اوکراین از دیگر سازمان‌های نظامی اوکراین است که در سال ۱۹۹۰ تأسیس شد و اعضای آن‌ سابقه حضور داوطلبانه و مسلحانه در درگیری‌های آبخازیا در گرجستان، چچن و جنگ ترنسنیستریا را دارند، این حزب ارتباط نزدیکی‌ با حزب دمکرات ملی‌ آلمان به عنوان یکی‌ از رواج دهندگان ایدئولوژی نئونازی دارد و به عنوان یک سازمان ناسیونالیست افراطی شبه نظامیان تحت فرمان خود را به جنگ‌ فرستاده بودند.
اعضای شورای ملی‌ اوکراین


تصویر استفان باندرا در دستان نژاد پرست ها
- سازمان ملی‌ گرایان اوکراینی در سال ۱۹۲۹ با ایدئولوژی نژاد پرستانه، فاشیسم، یهودستیز، روس ستیز و خارجی‌ ستیز و در خلال جنگ جهانی‌ دوم نقش اصلی‌ در کشتار ۶۰۰۰ یهودی و روس تباران ساکن اوکراین در پیوند با آلمان نازی را بر عهده داشت. 
رهبر این سازمان در زمان جنگ جهانی‌ دوم استفان باندرا نام داشت که به عنوان مزدور آلمان نازی و عامل اجرای دستورات هیتلر در اوکراین شناخته می‌‌شود اما هنوز نژاد پرست‌های اوکراینی تصویر او را بالا می‌‌برند و به عنوان رهبر خود به او اقتدا می‌‌کنند.

تصاویری از کشتار یهودیان توسط شبه نظامیان سازمان ملی‌ گرایان اوکراینی را از اینجا ببینید.

نقش امپریالیستی روسیه 

امپریالیسم به نظامی گفته می‌‌شود که به دلیل منافع اقتصادی یا سیاسی از این مرز‌های خود تجاوز کرده و تلاش می‌‌کند کشور‌ها و ملت‌های دیگر را تحت سلطه خود در آورد. از این منظر امپراتوری تزاری روسیه نه تنها به دلیل خط لوله بسیار استراتژیک گاز از طریق اوکراین برای به سلطه در آوردن این کشور تلاش کرده که در تمام سال‌های دیگر به علت موقعیت ژئوپلتیک اوکراین به عنوان دروازه اروپا، همواره برای گسترش نفوذ خود در این کشور تلاش کرده است. میتوان ادعا کرد همین نقش امپریالیستی روسیه از دلایل اصلی‌ شکل گرفتن یک بلوک بسیار قوی راستگرایی در اوکراین است که در ابتدایی دهه ۹۰ میلادی فعالیت آن‌ به اوج می‌‌رسد.
فاشیست‌ها در میدان استقلال

دخالت غرب در اوکراین زمینه ساز دخالت روسیه

از دیرباز سرمایه داری جهانی‌ در هنگام شکل گیری هرگونه اعتراضات مردمی و جنبش‌های موجود در سراسر جهان بلافاصله وارد عمل شده تا آنها را به انحراف بکشاند، این نقش نفوذ برای تغییر مسیر مبارزات مردم به نفع سرمایه است و منافع اقتصادی غرب و مشخصا ایالات متحده آمریکا تنها معیار ارزیابی این جنبش ها برای آنهاست. روش ضدمردمی مدافعان کاپیتالیسم که حالا روسیه نیز به خوبی‌ این روش را دریافته و اجرا می‌‌کند و به مانند سلف غربی خود هرگاه از به سلطه گرفتن جنبش‌ها نامید شوند ماشین نفرت برانگیز جنگ خود را به راه می‌‌اندازند تا نتیجه بگیرند.

از این منظر غرب تلافی شکست خود را در منازعات سوریه در اوکراین انجام داده است. بدون در نظر گرفتن مدل سوریه نمی‌‌توان به تحلیل درستی‌ از وقایع اوکراین دست یافت، روسیه و دولت بشار اسد همانقدر مسول جنات سوریه هستند که غرب و حامیانش با حمایت مستقیم ارتجاعی‌ترین نیرو‌های تروریست در سوریه و این حادثه ایست که عیناً در اوکراین تکرار شد: غرب با حمایت از ارتجاعی‌ترین نیرو‌های دست راستی‌ با تمام توان خود اعتراضات اوکراین را به خون نشاند، اینجا دوباره روسیه به علت حمایت همه جانبه از دولت مخلوع اوکراین دستانش به مانند دستان غرب خونین شده است.


زمان آن‌ فرا رسیده که همه با هم فریاد "نه به فاشیسم" را یکصدا تکرار کنیم.

هیچ نظری موجود نیست: