صفحات

۱۳۹۴ مهر ۱۶, پنجشنبه

سالگرد کشتار گویانگ گیمجونگ در کره جنوبی

آوازهای غمگین از شرق می‌آیند

در میان قربانیان ۷ زن و ۸ کودک وجود داشت. کشتار از ۹ اکتبر شروع شده بود و تا اواخر این ماه ادامه پیدا کرد، سال ۱۹۵۰ بود. در طی این روز‌ها ۱۵۳ نفر از مردم این منطقه به اتهام همکاری با احزاب و سازمان های چپ، توسط افسران پلیس در ایستگاه گویانگ، به همراه خانواده‌هایشان به قتل رسیدند.
حکومت دست نشانده کره جنوبی به دنبال شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم از سوی امریکا تاسیس شده بود و در تمام این سالها مورد حمایت همه جانبه ایالات متحده قرار داشت. پلیس سرمایه اجساد قربانیان را برای سال‌ها در غاری در همین منطقه مخفی کرده بود، ماجرا در سال ۱۹۹۵ در پی یافتن این گور دسته جمعی فاش شد.
در ماه ژوئن ۲۰۰۶ کمیسیون حقیقت و آشتی کره خواستار آن شد که دولت کره جنوبی از بازماندگان قربانیان عذر خواهی کند و بنای یادبودی برای آن‌ها بسازد که حکومت از آن خودداری کرد، در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۱ سرانجام در پی ایستادگی بازماندگان این فاجعه، دادگاه مرکزی سئول دستور داد تا با پرداخت غرامت و احداث بنای یادبود از قربانیان این فاجعه دلجویی شود.
گور دسته جمعی گویانگ گیمجونگ تنها بخش کوچکی از نسل کشی دردناک چپگرایان در کره جنوبی است که در سال‌های اخیر فاش شده است، در جریان این هولوکاست نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند، حکومت کره جنوبی به مدت چهار دهه این کشتار را پنهان و نزدیکان قربانیان برای جلوگیری از افشاگری سرکوب می‌کرد. در سال ۱۹۹۰ سرانجام کره جنوبی این کشتار را پذیرفت و اجازه کاوش گورهای دسته‌جمعی را صادر کرد. در حین کشتار که مدتی پیش از جنگ دو کره اتفاق افتاد، سربازان ارتش امریکا حضور داشتند و برخی تصاویر موجود با دوربین سرگرد ابوت، نیروی تحت خدمت ارتش امریکا ثبت شده‌اند. آوازهای غمگین از شرق می‌آیند، آن‌ها ۱۵۳ ستاره سرخ بودند.
۱ نظر:

Elahe Ghavampour گفت...

خیلی متاسف شدم . وقتیکه تاریخ را ورق می زنی از این جنایتها در سایر کشورهاکم نیستند.