صفحات

۱۳۹۲ اردیبهشت ۴, چهارشنبه

ما و ماتم ملی‌ مردم افغانستان/ وقتی‌ آسمان تاریک بود

امیرمحسن محمدی: بیست و یک سال پیش بود که مجاهدین افغانستان در پی‌ سقوط حکومت دکتر نجیب‌الله وارد کابل شدند شدند و یکی‌ از بزرگ‌ترین جنایت‌های تاریخ را آفریدند، ۸ اردیبهشت ۱۳۷۱ بود. 

این برادران جهادی به روایتی ۷۰ هزار انسان را در کابل کشته‌اند، بعد از گذشت چند سال تعداد زیادی گور دسته جمعی‌ پیدا شد و در یک مورد ۸ جسد انسان یافتند که با شروع از پا‌ها آن‌ها را مثله کرده بودند، اما کدام گروه از جهادی‌ها متهم هستند؟ 

مجاهدین افغانستان را که در پی‌ فتوا‌ها و دستورات روحانیون مسلمان در ایران و پاکستان علیه حکومت وابسته به شوروی برخاسته بودند، از اجماع دسته‌ها و گروه‌های متعددی تشکیل شده‌اند اما بصورت کلی‌ می‌‌توان آن‌ها را به دو دسته بزرگ تقسیم کرد: احزاب شکل گرفته در ایران و احزاب شکل گرفته در پاکستان و از این میان می‌‌توان به اسامی زیر اشاره کرد: 

گروه هفتگانه مقیم پاکستان:
 جمعیت اسلامی افغانستان، حزب اسلامی افغانستان، جبهه ملی نجات افغانستان، حزب انقلاب اسلامی افغانستان، جبهه ملی -اسلامی افغانستان، حرکت اسلامی افغانستان، اتحاد اسلامی افغانستان.

گروه‌های هشتگانه مقیم ایران:
مستضعفین، پاسداران، گروه شهید پیام، حزب حرکت اسلامی افغانستان، حزب اسلامی افغانستان، حزب محاذ ملی افغانستان، جبهه ملی نجات افغانستان، حزب وحدت اسلامی افغانستان.

 نکته قابل تامل اینجاست که متاسفانه این هشت حزبی که با حمایت جمهوری اسلامی شکل گرفته بودند، از جمله حزب حرکت اسلامی افغانستان که بوسیله مهدی هاشمی از نزدیکان آیت الله منتظری تشکیل شده بود، همگی‌ در حزب وحدت اسلامی افغانستان ادغام شدند و یکی‌ از سیاه‌ترین دوره‌های تاریخ را برای این مردم ستم کشیده به ارمغان آوردند. 

اگرچه رسیدگی و تحقیق در مورد حجم عظیم جنایات جهادی‌ها در افغانستان یک پروژه بلند مدت است و نیاز به تشکیل کمیسیون حقیقت یاب دارد اما با وجود اینکه اکثر گروه‌های جهادی کشتار و غارت اموال مردم را به گردن یکدیگر می‌‌اندازند، هنوز جهادی‌های وحدتی به همراه سازمان نصر که وابسته به جمهوری اسلامی هستند در میان افکار عمومی‌ و بسیاری از تحلیل گران افغانستان بزرگ‌ترین متهم هستند. 

نقطه اوج این جهاد اسلامی این بود پس از تسخیر کابل در سال ۱۳۷۱ این گروه‌های جهادی بر سر تقسیم قدرت با هم جنگیدند و این درگیری‌ها نهایتاً موجب آن شد که یکی‌ از گروه‌های‌ دیگر به نام طالبان به قدرت برسد. 

بسیاری از مردم افغانستان روز ۸ ثور (اردیبهشت) را روز ماتم ملی‌ افغانستان نام گذاشته‌اند، یک تاریخ درد و تباهی که جمهوری اسلامی نقش مستقیم در آن دارد. من به نوبه خودم به دلیل اعمال هموطنانم از این مردم عذرخواهی می‌‌کنم اما چه فایده این خون‌های ریخته شده، یک ملت آواره، یک جغرافیا اندوه، پاسخ تاریخ را چه کسی‌ خواهد داد؟ 

*تصویر: یکی‌ از جهادی‌های وحدتی در افغانستان، که عکس روح الله موسوی خمینی را بر روی اسلحه‌اش دارد.


در همین زمینه:
سالگرد کشته شدن حفیظ‌الله امین عامل حمله‌ی شوروی به افغانستان
سالگرد انقلاب ناتمام افغانستان در ۲۷ آوریل ۱۹۷۸
هولوکاست فاشیستی به سبک جمهوری اسلامی علیه افغانستانی ها
جمهوری اسلامی اتحادیه خبرنگاری "ارزش محور" در افغانستان می‌‌سازد
و استاد نینواز دیگر کسی‌ را نبوسید

هیچ نظری موجود نیست: