صفحات

۱۳۹۳ آذر ۲۱, جمعه

سالگرد قتل عام امریکایی «ال‌موزوته» در السالوادور


بگذار فریاد رهایی سر دهند

مردان و زنان و کودکان روستا را از هم جدا کردند و با شکنجه و اعدام مردان جنایت خود را آغاز کردند. آن‌ها جوخه‌های مرگ آموزش دیده توسط امریکا بودند که در دفاع از دولت راستگرای دست نشاندهٔ ایالات متحده علیه چریک‌های چپ گرا می‌جنگیدند.

در جریان این کشتار که در ۱۱ دسامبر ۱۹۸۱ اتفاق افتاد، حدود ۱۰۰۰ نفر از غیر نظامیان توسط نظامیان Atlcatl تحت حمایت ایالات متحده و با سلاح‌های امریکایی به قتل رسیدند و به بسیاری از زنان و دختران خردسال پیش از مرگ تجاوز شده بود، در میان قربانیان حتی یک کودک دو ساله وجود داشت. تک سواران آزادی امریکایی به نام عملیات نجات و کمین علیه چریک‌های چپ گرای جبهه آزادی بخش السالوادور در این منطقه کوچک حمام خون به راه انداخته بودند.


در جریان جنگ السالوادور در خلال سالهای ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۲ حدود ۷۵ هزار نفر کشته و بیش از ۷ هزار نفر ناپدید شدند اما دولت راستگرای این کشور مورد حمایت ایالات متحده و شخص ریگان رئیس جمهور وقت قرار داشت.


سرهنگ دومینگو مونتراسو که یکی از فرماندهان جوخه های مرگ علیه چپگرایان، که فرماندهی قتل عام الموزوته را به عهده داشت فارغ التحصیل ایالات متحده بود و نیروهای تحت فرماندهی و هم پیمانش روابط نزدیکی با ارتش ایالات متحده داشتند.

در انتخابات ریاست جمهوری امسال السالوادور سانچز از چریک‌های رده بالای جبهه آزادی بخش ملی فارابوندو مارتی (FMLN) سرانجام قدرت را در دست گرفت و سپس دادگاه عالی السالوادور به دادستان کل این کشور دستور داد تا در موضوع این قتل عام را مورد بررسی و تحقیق قرار دهد.

در هم شکستن مردمی که با پا خاسته‌اند کار ساده‌ای نیست، تاریخ امریکای لاتین سراسر کشتار و قتل عام مردم یکی از فقیر ترین قاره های جهان توسط امپریالیست هاست، بگذار تا دوباره مردم بی لبخند فریادهای روشن رهایی را سر دهند.

هیچ نظری موجود نیست: